Konsultacje biodynamiczne
Konsultacje biodynamiczne
Konsultacje biodynamiczne powstały z myślą o osobach, które są zainteresowane uprawą roślinności przy wykorzystaniu praw i sił rządzących we wszechświecie. Celem konsultacji jest zarówno poprawa kondycji oraz odporności roślin, jak i zwiększenie potencjału samej gleby oraz odbudowa jej struktury. Wszelkie wskazówki oraz porady opracowane są z uwzględnieniem wpływu kosmosu oraz z poszanowaniem środowiska i jego naturalnego rytmu.
Konsultacje biodynamiczne opierają się nie tylko na obserwacji cyklów natury, ale także wykorzystują tradycyjną, bogatą wiedzę oraz wielopokoleniowe doświadczenia. Dzięki nim możliwe jest zharmonizowanie wszelkich prac w gospodarstwie czy ogrodzie z fazami księżyca i naturalnymi prawami przyrody.
Do kogo skierowane są konsultacje biodynamiczne?
Świadome oraz systematyczne podporządkowywanie czynności pielęgnacyjnych w gospodarstwie prawom kosmosu, sprzyja zachowaniu równowagi biologicznej oraz pozwala cieszyć się zdrowymi plonami. Dlatego konsultacje biodynamiczne z roku na rok zyskują coraz większe uznanie. Korzystają z nich bardzo chętnie zarówno rolnicy, pszczelarze, sadownicy jak i pasjonaci ekologii. Stanowią one źródło cennej wiedzy dla osób, które marzą o pięknym, zielonym i bujnym ogrodzie. Udzielamy merytorycznej wiedzy dla wszystkich którzy chcą pozyskać BIO i /lub Demeter certyfikat.

Michalina Osetek o konsultacjach biodynamicznych
Mój Dziadek, Julian Osetek (04.02.1908 – 07.02.1998), jako drugi z pionierów rolnictwa biodynamicznego w Polsce (przed nim przed wojną był tylko Stanisław Franciszek Józef Karłowski) i pierwszy po II Wojnie Światowej, zostawił mi wiedzę i konkretne doświadczenia. Zaraził mnie swoim antropozoficznym podejściem do życia i wskazał mi klarowną misję do spełnienia tu na rodzimym gruncie. Moją akademicką edukację przypieczętowałam pracą magisterską: „Porównanie uprawy warzyw metodą konwencjonalną i biodynamiczną”. Od ponad 22 lat aktywnie wspieram polskie rolnictwo biodynamiczne i ekologiczne. Jestem spadkobierczynią Otylii, do dzisiaj znanego wydawnictwa branżowego. Każdego dnia inspiruję się cudownymi chwilami przeżytymi z Kochanym Dziadkiem i jego ponadczasowymi przemyśleniami na miarę wielkiego wizjonera jakim z całą pewnością był. Miałam również wielkie szczęście poznania Marii Thun, zaprzyjaźnienia się i wspólnej pracy z nią. Pierwsze Dni Siewu były tłumaczone osobiście przez mojego Dziadka, Juliana Osetka.

Ogrodnictwo biodynamiczne
Ogrodnictwo biodynamiczne zakłada, że pielęgnacja i uprawa roślin warzywnych, ozdobnych czy sadowniczych powinna odbywać się zgodnie z siłami natury. Rośliny ogrodowe są ważnym fragmentem ekosystemu, dlatego też należy o nie dbać w sposób zrównoważony, z poszanowaniem wszelkich naturalnych procesów, biodynamika zachęca do tworzenia pasów kwietnych dla owadów. Zasadzenie kwiatów w miejscu uprawy zbóż przynosi bowiem wiele korzyści. Ograniczają one skupienie szkodliwych owadów w swoim pobliżu, dzięki czemu chronią także uprawiane zboża i warzywa. Są miejscem schronienia i źródłem pokarmu dla owadów będących naturalnymi wrogami szkodników, na przykład biedronek i ptaków. Sprzyjają także rozwojowi dzikich owadów zapylających rośliny, takich jak pszczoły, czy trzmiele. Pasy kwietne poprawiają także jakość gleby, dzięki czemu wzmacnia się jakość zasadzonych roślin.
Holistyczne podejście do ogrodnictwa opiera się także na wykorzystywaniu preparatów biodynamicznych, które charakteryzują się zdumiewającą efektywnością. Ogromną rolę w ogrodnictwie biodynamicznym odgrywają także fazy księżyca, które to od zarania dziejów przyczyniają się do regulacji życia na ziemi. Wszystkie te zagadnienia zostały opracowane w poradnikach biodynamicznych Wydawnictwa Otylia.