Dlaczego dobrze dobrana pasza dla bydła mlecznego ma ogromne znaczenie?

Dlaczego dobrze dobrana pasza dla bydła mlecznego ma ogromne znaczenie?

Żywienie bydła mlecznego jest niezwykle trudnym zadaniem dla hodowców.  Potrzebna jest wiedza na temat zbilansowanej dawki i wartości pokarmowej pasz. Dzięki odpowiednim posiłkom zwierzęta będą mlekodajne.

Dlaczego dobrze dobrana pasza dla bydła mlecznego ma ogromne znaczenie?

Najważniejsza w żywieniu bydła mlecznego jest rzeczywista ilość spożytych pasz. Jeśli zwierzęta są wysokoprodukcyjne, pasza musi zawierać duże ilości składników treściwych. Musimy kontrolować ilość podawanego pokarmu, by nie była zbyt duża. Ważnym parametrem bilansowanym jest energia, która znajduje się w węglowodanach. Z kolei duża dawka białka w jelitach, zwiększa produkcję mleka.

Duże znaczenie odgrywają również aminokwasy metioniny i lizyna. Włóknem są węglowodany strukturalne, znajdujące się w roślinach. Podczas fermentacji w żwaczu dostarczają bydłu energii. Pasza musi być odpowiednio dobrana, by zwierzęta były mlekodajne. TSH oferuje wiele rodzajów paszy, produkując je na specjalne zamówienie, dzięki czemu pożywienie jest zawsze świeże.

Jak zwiększyć wydajność bydła mlecznego?

Od żywienia zależy zdrowie bydła mlecznego, jego kondycja oraz wydajność. W przypadku wysokowydajnych zwierząt pasze muszą być objętościowe i treściwe.  Oprócz węglowodanów i białka zwierzęta powinny otrzymywać witaminy i sole mineralne. Pasze objętościowe zapewniają odpowiednią strukturę fizyczną i pozwalają bydłu funkcjonować zgodnie z naturalnymi zachowaniami oraz są źródłem najtańszych składników pokarmowych.

Pasze treściwe natomiast uzupełniają dawkę o składniki pokarmowe i mineralnych, umożliwiając wysoką produkcję mleka. Skład mieszanek treściwych musi różnić się, w zależności od posiadanego potencjału produkcyjnego.  Wielu hodowców popełnia błędy w żywieniu, co jest jedną z głównych przyczyn złych wyników rozrodu u bydła. Warto sobie uświadomić jak wymagający dla bydła mlecznego jest okres okołoporodowy. Należy wówczas dostosowywać dawkę pokarmową pod kątem przyszłej laktacji.