Czym różni się pasza pełnoporcjowa od paszy uzupełniającej?

karmienie krowy

Czym różni się pasza pełnoporcjowa od paszy uzupełniającej?

Sposób żywienia zwierząt domowych i gospodarskich ma wpływ na stan ich zdrowia i prawidłowe funkcjonowanie. W diecie ważny jest odpowiedni stosunek białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin oraz mikroelementów. Karma powinna być dopasowana do potrzeb zwierzęcia i – obok produktów pochodzenia roślinnego oraz mineralnych. Właściciele zwierząt mają do wyboru kilka gotowych mieszanek.

Pasza pełnoporcjowa – gwarancja zaspokojenia potrzeb żywieniowych

Zarówno niedobory żywieniowe, jak i przedawkowanie substancji, mają niekorzystny wpływ na zdrowie zwierząt i mogą prowadzić do rozwoju chorób. Aby odpowiednio zadbać o  formę, należy podawać im właściwą, jedną z najchętniej stosowanych paszę pełnoporcjową. Mieszanka taka zwana jest także pełnodawkową, ponieważ jej skład jest wystarczający do zaspokojenia całodziennych potrzeb żywieniowych zwierzęcia. Pasze pełnoporcjowe zawierają w sobie zarówno treściwe, jak i objętościowe składniki diety, dzięki czemu właściciele zwierząt nie muszą sami układać dawek pokarmowych. Stosując pasze pełnoporcjowe, należy pamiętać o ich podawaniu w odpowiedniej ilości i porcjach, ponieważ tylko wówczas uwzględniona jest podaż wszystkich składników odżywczych.

Różnice pomiędzy paszą pełnoporcjową i uzupełniającą

Zestaw pasz, który służy do uzupełnienia poziomów składników w dawce pokarmowej, nazywany jest mieszanką uzupełniającą. Ich cechą charakterystyczną jest wyższy poziom konkretnych składników, niż ten wymagany w dawce pokarmowej. Chcąc zapewnić zwierzętom pożywienie, które zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, należy je w odpowiedniej proporcji połączyć z innymi paszami. Mieszanki uzupełniające pozwalają na przygotowanie zbilansowanej porcji karmy bezpośrednio w gospodarstwie.

/ Blog

Komentarze

Komentowanie zamknięte.