Przegląd preparatów biodynamicznych

Przegląd preparatów biodynamicznych

Preparaty biodynamiczne to fundament biodynamicznej metody gospodarowania. Ich produkcja polega na łączeniu ze sobą specjalnych substancji organicznych i mineralnych pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego, które nie występują naturalnie w przyrodzie w takiej kompozycji. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Specyfiki kompostowe pochodzenia zwierzęcego

Jednym z preparatów biodynamicznych jest preparat krowieńcowy. Preparatu używa się przede wszystkim do oprysku gleby wiosną oraz jesienią po zbiorach. Wspomaga on rozwój systemu korzeniowego oraz wpływa na lepszą żyzność gleby. Innym znanym jest preparat łajniakowy stworzony z potrzeby neutralizacji działania promieniotwórczego strontu 90 w związku z próbami atomowymi w XX wieku. Dziś preparat stosowany jest w celu pogłębienia warstwy uprawnej ziemi i jej spulchnienia. Polecany w przypadku gospodarstw, które dopiero przechodzą na uprawę biodynamiczną.

Jak działają preparaty biodynamiczne?

Biodynamiczne preparaty kompostowe powstają m.in. z pokrzywy, mniszka lekarskiego, rumianku, kory dębu, skrzypu polnego, kozłka lekarskiego. Preparat z tego ostatniego (kozłka lekarskiego) służy przede wszystkim do oprysku kompostu, co pobudza między innymi aktywność dżdżownic. Skrzyp polny z kolei skutecznie chroni glebę i rośliny przed grzybami.