Rolnictwo ekologiczne, czyli jakie? Perspektywa biodynamiczna
Rolnictwo ekologiczne to pojęcie, które jest z nami od dawna. Mniej osób jednak wie, na czym dokładnie ono polega, a także czym jest w tym ujęciu perspektywa biodynamiczna stanowiąca jeden z rodzajów takiego rolnictwa. Serdecznie zachęcamy Państwa do lektury, aby poznać szczegółowe informacje w tym zakresie.
Jakie są główne założenia rolnictwa ekologicznego?
Taka forma rolnictwa zakłada produkcję żywności, która jest zdrowa dla człowieka. Techniki stosowane w jej zakresie mają mieć też możliwie najmniejszy negatywny wpływ na przyrodę, co sprawia, że rezygnuje się ze szkodliwych substancji oraz nawozów syntetycznych. Kluczem jest także płodozmian oraz międzyplony, dzięki którym gleba jest w znaczącym stopniu aktywizowana. Takimi metodami, produkowane są również pasze ekologiczne oraz używane, które mamy w naszym asortymencie.
Jakie są najważniejsze założenia rolnictwa biodynamicznego?
Taki typ rolnictwa opiera się na kilku różnych dziedzinach, w tym: nauce, kosmologii, a nawet filozofii, od której wszystko się zaczęło. Za ojca rolnictwa biodynamicznego można uznać Rudolfa Steinera, który zaprezentował swoje poglądy na zjeździe zorganizowanym z powodu degradacji w rolnictwie. Inną ważną postacią jest Julian Osetek, który porównał ziemię z nawozami syntetycznymi do człowieka z kroplówką.
Zgodnie z założeniami biodynamiki w rolnictwie, wpływ na plony mają również czynniki powiązane z rytmami kosmosu, położeniem księżyca, a także sąsiedztwem roślin W przypadku tego ostatniego istotne ma być uprawianie obok siebie konkretnych gatunków, które mogą wzajemnie się stymulować i tym samym rosnąć lepiej. Przykłady takich roślin to choćby sałata oraz rzodkiewka. Szczegółowe informacje dotyczące dni siewu roślin, ich pielęgnacji i zbioru plonów można znaleźć w kalendarzu biodynamicznym. Żywność produkowana z zasobów uprawianych zgodnie z jego zasadami otrzymuje znak jakości Demeter.
Zgodnie z perspektywą biodynamiczną nie używa się syntetycznych nawozów, fungicydów, a także insektycydów. Wynika to z tego, że jest to rolnictwo ekologiczne, które zakłada rozważne gospodarowanie ziemią. Okazuje się dodatkowo, że perspektywa biodynamiczna jest dość restrykcyjna.
Jak doskonale widać, perspektywa biodynamiczna w zakresie rolnictwa ekologicznego ma kilka szczególnych wyróżników. Celem jest bowiem uzyskanie harmonii, dzięki której rośliny będą rosnąć obficie i będą jeszcze zdrowsze dla człowieka.
Komentarze
Komentowanie zamknięte.